(Pokus o záchranu 6. armády)
November 1942 bol už štvrtým měsícem trvanie bitky o Stalingrad. Nemcom sa však stále nedarilo mesto kompletne dobyť. Kruté pouličné boje vtahovalo do ulíc mesta stále ďalšie a ďalšie nemecké jednotky a tým dochádzalo k oslabeniu oboch krídel Stalingradského výbežku. Sovietski generáli Žukov a Vasilevski sa rozhodli túto situáciu využiť a začali so Stalinovým súhlasom pripravovať ambicióznu operáciu s krycím označením Urán. Cieľom operácie bolo prerazenie oboch krídel nemeckej 6. armády viazanej v Stalingrade, jej obkľúčenie a zničenie.K útoku zhromaždili Sovieti spolu päť armád ktorých každú na 700 tisíc mužov a 1400 tankov.
Operácia Urán začala 19. novembra 1942 v 4 hodiny ráno.
Nemecké jednotky boli rozložené na príliš veľkej ploche a nedisponovali dostatkom protitankových zbraní. Ich obrana sa takmer okamžite zrútila a Sovieti postupovali ďalej.Tanky prešli bez väčších problémov. 22. novembra sa obe čeľuste sovietskych klieští spojili pri meste Kalach a uzavreli obkľúčenie 6. armády.V Stalingradskom kotli uviazlo 220.000 až 250.000 prevažne nemeckých a rumunských vojakov.
Pavlusov štáb začal v obkľúčenom meste ihneď plánovať prielom na západ. Plán bol jasný, stiahnuť všetky jednotky do južnej časti kotla a odtiaľto vyraziť s tankami v čele. V tej chvílu mali Nemci k dispozícii ešte okolo stovky tankov PzKpfw III a asi tridsať PzKpfw IV. Hitler však zakázal reorganizáciu obkľúčených vojsk k prelomu a sľúbil záchranu zvonku. Nemecké sily v južnom Rusku však neboli pripravené ani na to aby kládli odpor ruskému útoku, nieto aby prešli do protiofenzívy a prebojovali sa späť ku Stalingradu.Mužom, ktorý dostal zorganizovanie záchrannej operácie, sa stal poľný maršal Erich von Manstein. 27. novembra začal Manstein činnosť veliteľstva svoje novo utvorené armádnej skupiny Don a hneď začal sústreďovať všetky dostupné tankové sily. Záchranná operácia dostala krycie označenie operácia Zimná búrka.
Plán počítal s tým, že sa jednotky zo západu prebíja čo najbližšie k mestu a Paulus so svojimi mužmi im vo vhodnú chvíľu vyrazí naproti až sa oba smery stretnú a spoločne sa vráti do bezpečia za líniou rieky Cir.
záchrannej jednotky vyrážajú na cestu
K posilneniu obrannej línie na rieke Cir, ktorej silu Rusi čoraz častejšie skúšali tankové útoky a ktorú doteraz obhajovali iba slabé zmiešané jednotky, boli povolané tanky 11. Panzer Division slúžiace v rámci XXXXVIII. tankového zboru.Celkom dorazilo niekoľko desiatok tankov PzKpfw III a PzKpfw IV. Tie potom obracali na ústup sovietske tanky kedykoľvek sa im podaril prielom cez zamrznutý Cir. Za každý zničený ruský tank však akoby ihneď prišiel iný. Nemci zatiaľ žiadnu náhradu za svoje zničené stroje nedostávali a tento problém sa stával čoraz väčším a bolo len otázkou času kedy 11. divízie ustúpi, alebo bude úplne zničená.
Zo začiatku sa ofenzíve darilo. Počas prvého dňa dosiahli Nemci rieky Aksai. Tankom výdatne pomáhali aj střemhlav bombardéry Stuka, bombardujúce kolóny nepriateľskej techniky.20. decembra 1942 sa nemecké tanky priblížili k Stalingradu na 50 kilometrov. Teraz už úplne vyčerpaný a oslabený sa nemecký postup zastavil a bolo jasné, že bližšie k mestu sa už záchrannej jednotky nedostanú. Manstein naliehal Paulus nech teraz začne svoju časť operácie a vyrazí so všetkými mužmi a tanky von z mesta v ústrety nemeckému predmostiu. Paulus však prielom nezačal. Pravdepodobne zo strachu z Hitlerovi reakcie, pretože vodca evakuáciu mesta neschválil.
24. decembra začali Sovieti mohutný útok na čelo LVII. tankového zboru.Operácia Zimná búrka skončila. Paulus zostal v Stalingrade a mohol už len čakať na svoj odsun.Teraz sa už Rusi mohli plne sústrediť na ničenie "Stalingradskej pevnosti". Zostávajúcich 100.000 vojakov 6. armády bolo na pokraji síl a nepredstavovali pre dobre zásobované Sovietov nijako silného protivníka.2. februára bola potom podpísaná oficiálna kapitulácia všetkých nemeckých jednotiek bojujúcich v Stalingrade.
Do sovietskeho zajatia padlo v Stalingradská kotli 91.000 nemeckých vojakov. Len niečo okolo 5.000 sa ich po rokoch vrátilo zo zajatia domov.
Zničený tank nemeckej 6. armády
operácia Zimná búrka neuspela, Stalingrad padol a nemeckí vojaci putujú do zajatia