SS-Oberscharführer, 25.8.1919
Ernst Barkmann tu v hodnosti SS-Oberscharführer
Ernst Barkmann sa narodil 25. augusta 1919 do farmárskej rodiny v meste Kisdorf, ktoré leží asi 30 km severne od Hamburgu. Po ukončení štúdií v roku 1935 sa mladý Ernst zapojil do farmaření po boku svojho otca. Podobne ako mnoho iných mladých Nemcov stal sa aj Barkmann čoskoro priaznivcom novej politiky, ktorú so sebou priniesol Hitlerov nástup k moci. Nie je teda divu, že si podal prihlášku do Waffen-SS.
1. apríla 1939 bol Barkmann prijatý do tréningu k pluku SS-standarte Germania (Niektoré zdroje uvádzajú dátum Barkmannova prijatia do Waffen-SS už v apríli 1936. Vtedy mu však bolo až 16 rokov, takže tento dátum je pravdepodobne nesprávne). Po troch mesiacoch tréningu bol od hodnosti SS-Mann pridelený ku 3. práporu tohto pluku do mesta Radolfzell na juhu Nemecka.
V roku 1940 sa Barkmann zúčastnil ťaženia proti Francúzsku, ktoré mu vynieslo útočný odznak pechoty.
SS-Oberschütze Ernst Barkmann
a tu už ako SS-Oberscharführer
V júli 1943 sa Barkmann so svojou jednotkou zapojil do gigantickej operácie Zitadelle, útoku na Kursk oblúk.Počas bojov v dňoch 20. a 21. júla doplnil Barkmann svoje osobné konto o ďalšie štyri americké tanky. Medzitým dostal z dielne späť svoj pôvodný tank Panther číslo 424.
Barkmann vo veži svojho Panther
Barkmannuv tank Panther Ausf. D s taktickým číslom 401 počas Ardenskej operácie
V marci 1945 bojovala Das Reich opäť na východnej fronte a to v Maďarsku v rámci operácie Jarné prebudenie. Barkmann konkrétne sa zapojil do bojov v blízkosti mesta Székesfehérvár (nemecky Stühlweissenburg). Za všeobecného nedostatku paliva a náhradných dielov počet bojaschopných tankov neúprosne klesal. Barkmannova rota bola nútená spojiť sa s tankami 1. divízia SS Leibstandarte pod velenie Jochena Peiper.
Situácia tu však bola neudržateľná, nemecká armáda musela ustupovať a Barkmannova 4. rota bola medzi jednotkami, ktoré tento ústup kryli. Vďaka tomu sa dostala do najtvrdších bojov s presilou sovietskych tankov T-34 a IS. Barkmann ustupoval spolu s ostatnými až k Viedni, kde sa ešte v apríli zapojil do bojov. On a väčšina jeho posádky bol počas týchto bojov zranený, keď bol jeho Panther omylom zasiahnutý inou nemeckou jednotkou. O svoj tank však Barkmann definitívne prišiel nie v boji ale pri nehode keď narazil do veľkého krátera po bombe a značne poškodil jeden z pásov a niekoľko pojazdových kolies. Tank už nebolo možné vyslobodiť a opraviť a tak ho posádka sama vyhodila do povetria.
Barkmannovi sa ešte podarilo dostať sa do britskej operačné zóny a tu sa 8. mája 1945 vzdal spojencom. Bolo mu 25 rokov, na svojom konte mal 82 zničených nepriateľských tankov, 43 protitankových diel a veľké množstvo inej techniky. Ernst Barkmann teda vojnu prežil, vrátil sa do svojho rodného mesta Kisdorf kde sa neskôr dokonca stal starostom. Stále tam žije