Generaloberst, 17. 6. 1888 - 14. 5. 1954
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen."
"Neexistujú zúfalej situácie, existujú len zúfalí ľudia."
Heinz Guderian sa narodil 17. júna 1888 v meste Kulm v západnom Prusku do rodiny armádneho dôstojníka Friedricha Guderiana a jeho manželky Clary. Guderian však neboli v žiadnom prípade nositeľmi nejakej rodinnej vojenskej tradície. Práve naopak, otec Friedrich bol jediným Heinzovým príbuzným, ktorý bol vojakom z povolania.
Mladý Heinz sa rozhodol ísť v jeho stopách a stať sa tiež vojakom. 1. apríla 1901, vo veku dvanástich rokov, preto na vlastné želanie nastúpil na kadetnú školy v Karlsruhe v spolkových krajinách Bádensko. O dva roky neskôr prešiel potom do hlavnej kadetnej školy v Gross-Lichterfelde neďaleko Berlína. Vo februári 1907 úspešne zakončil svoje štúdiá zložením záverečných skúšok. Ihneď potom nastúpil do 10. práporu hannoverských poľovníkov v Bitche, ktorému velil jeho otec.
Od apríla do decembra 1907 navštevoval mladý Guderian vojenskú školu v Metz. Následne bol v januári 1908 povýšený do hodnosti poručíka (Leutnant).
mladý Heinz Guderian
Guderian tu už v priebehu vojny
s podobnými maketami tankov cvičili Guderian vojaci
22. augusta 1939 bol Guderian menovaný veliteľom XIX. armádneho zboru pozostávajúceho z 2. a 20. motorizované pechotnej divízie a 3. tankovej divízie, ktorá už v tom čase disponovala mimo ľachkých tankov aj najmodernejšími strojmi Panzer III a Panzer IV. Guderianovy jednotky sa mali zúčastniť nemeckého útoku na Poľsko, ku ktorému Hitler vydal rozkaz 26. augusta
Spolu s Guderianom sa nechal Hitler previesť trasou postupu XIX. zboru. Keď ich vozidlo míňalo zničené poľské delostrelecké pozície spýtal sa Hitler či je to dielo strmhlavých bombardérov. Na to Guderian odvetil, že toto urobili jeho tanky. To urobilo na Hitlera patričný dojem. Čo ho však skutočne ohromilo boli údaje o stratách. Celý zbor mal iba 150 mŕtvych a okolo 700 ranených. Za svoj výkon dostal Guderian okamžite železný kríž druhej triedy. Guderianov zbor bojoval ďalej po boku s XXI. zborom až 17. septembra ukončil svoje poľské ťaženie dobytím Brest litovského. Ešte medzitým, konkrétne 13. septembra získal Guderian železný kríž prvej triedy.